NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена Изложбата на Нели Тодорова поставя акцент върху духовното като нравствено направление на човека
6206
Авансцена

Изложбата на Нели Тодорова поставя акцент върху духовното като нравствено направление на човека

Изложбата „Претворения“ поставя акцент върху духовното като нравствено направление на човека.Експозицията представя 71 различни по стилове и тематика картини, обединени от три основни елемента – портретът, морето и социално-духовното. Това каза поморийската художника Нели Тодорова на откриването на „Претворения“ в Дружеството на бургаските художници в Бургас. Това е 16-ата самостоятелна изложба на авторката

| 30 Юли 2024, 20:29 ч.
Изложбата на Нели Тодорова поставя акцент върху духовното като нравствено направление на човека
Изложбата на Нели Тодорова поставя акцент върху духовното като нравствено направление на човека
Снимка © БТА

Изложбата „Претворения“ поставя акцент върху духовното като нравствено направление на човека.

Интересното за нашата група е, че всички композираме, казаха на пресконференция в Боровец изпълнителите от Швеция и Норвегия Буге Веселтофт (пиано), Дан Берглунд (бас) и Магнус Йострьом (барабани), обединени в „Римден трио“. Тази вечер по време на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ групата ще представи песни от най-новия си албум. 

Музикантите посочиха, че във формацията всеки дава най-доброто от себе си. Пианистът Буге Веселтофт разказа историята на триото. Искал да изпълнява типична скандинавска музика, поканил двамата си колеги да се присъединят към него и така триото се формира в 90-те години на XX век. 

Музикантите казаха, че репетират и в Швеция, и в Норвегия, но са основно в Стокхолм, „където намерим най-доброто кътче спираме и репетираме“.

От "Римден трио" посочиха, че са били наскоро в Румъния, като са участвали във фестивали. 

Две седмици след премиерата му по цял свят "Дедпул & Върколака" продължава да е лидер сред зрителския интерес и у нас. Забърканата с достатъчно пиперлив хумор история е вече с 88 127 зрители и 1 327 582 лева приходи от билетите им.

На втора позиция непоклатимо е "Аз, проклетникът 4", който е вече месец по екраните. С добавените от миналата седмица зрителите на пакостите на миньоните и новата работа на Гру са вече 147 502, а приходите от билети - 1 812 425 лева.

След тях, на трето място е "Отвътре навън 2", който пък е сред най-гледаните филми вече два месеца. Случващото се в главата на вече тийнейджърката Райли са гледали общо 175 281 зрители, а приходите са 2 153 295 лева.

Четвърта по ред е първата премиера от миналия петък - китайската анимация "Пазителя на дракони". Адаптацията на романа на Корол Уилкинсън е гледана от 4 236 зрители и има 47 086 лева при

Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.

„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.

В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор

Българската художничка Вивия Ники нарисува снежен делфин в една от преспите до Черни връх. Рисунката е с площ 320 кв. метра и е разположена на топяща се преспа много близо до върха, разказват от екипа на „Изложби с кауза“.

За работата си Вивия Ники е използвала екологични бои, които не увреждат природата. Тя носи посланието за мира и доброто. Това е поредната картина в лендарт стил - „ландшафтно изкуство“, което авторката твори у нас, отбелязват от екипа.

„След гигантските й картини на морския плаж през изминалото лято, които впечатлиха България, тази е първата върху сняг. Самото изображение на делфина в снега цели да събуди темата за опазването на околната среда. Топящия лед символизира преходността на времето и загатва за необходимостта от спешни, бързи мерки за спасение от екологична катастрофа. Делфинът ни обръща към вечните теми за мира и доброто, които трябва да

Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.

Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна.

Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фест

Експозицията представя 71 различни по стилове и тематика картини, обединени от три основни елемента – портретът, морето и социално-духовното. 

Това каза поморийската художника Нели Тодорова на откриването на „Претворения“ в Дружеството на бургаските художници в Бургас. Това е 16-ата самостоятелна изложба на авторката.

Посланието на изложбата е хората да усетят духовността като пазител на нравствените ценности, идеала и пътя, който трябва да следваме, каза Нели Тодорова. Според нея, когато човек не вярва, той деградира. Възпитанието, образованието, ценностите, обществото – всичко е размито и цари бездуховност, заяви художничката.

Постарах се да няма повторения с предходните ми изложби, като този път, без съобразяване с различни стилистики, подбрах съвсем искрено мои работи, които лично и съкровено са ме докоснали през годините и които досега не съм показвала, каза Нели Тодорова.

Някои от картините разказват самостоятелна история, а други са циклично рисувани, обясни авторката. 

Журито в първото издание на Комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ обяви носителите на наградите във форума. 

Наградата за цялостен спектакъл при професионалните спектакли във фестивала е присъдена на „Първият дневник“ с режисьор Елица Костова и Павел Емилов, продукция на City Mark Art Center.

Наградата за цялостен спектакъл при непрофесионалните спектакли във форума е присъдена на „Диканка“, с режисьор Мартин Киселов и Ева Данаилова, от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.

Наградата за мъжка роля във фестивала е за Любомир Желев за ролята му в спектакъла „Банкови кризи и наказания“, с режисьор Теди Москов, продукция на Държавен куклен театър – Стара Загора. Наградата за женска роля е присъдена на Мая Новоселска за ролята в спектакъла „Дабъ дешил ине“, с режисьор Теди Москов, продукция на Драматично-куклен театър „Васил Друмев“. Теди Москов е носител на наградата за ре

Измина почти десетилетия от първата част на „Отвътре навън“, но филмовото време е магическо, затова главната героиня Райли духа свещичките за тринайсетия си рожден ден - точно там, където я оставиха зрителите преди девет години, коментира „Ню Йорк таймс“ по повод излизането на един от най-големите филмови хитове на настоящата година. 

Новите емоции на тийнейджърката, заедно със скобите на зъбите и пъпката на лицето, имат потенциал да привлекат – и вече привличат, достатъчно публика в кината. Всичко е наред, след звездното лято с „Барбихаймър“ през миналата година 2024 г. няма да остане без своя голям хит. 

Това лято салоните ще разчитат на анимация. 

Ако „Отвътре навън“ през 2015 г. разказваше история за тъгата и стреса в живота на децата, то сега създателите на продължението са се нагърбили с доста по-сложна задача. Филмът отново е и за деца, и за

Светлинно дрон шоу озари небето над Археологическия резерват "Абритус". Аудио-визуалният спектакъл със сто дрона беше кулминацията на фестивала на материалното и нематериално наследство „Белите нощи на Разград”.

Небето над древноримския град блесна във феерия от цветове и форми. Фигурите с различни символи и надписи, характерни за Разград, заблестяха над Археологическия резерват и бяха аплодирани от посетителите на фестивала. Hа фона на песента Ameno на Era и друга популярна класическа и рок музика дpoнoвeтe изобразиха мечове, наподобяващи тези, с които римляните са се били по нашите земи, Златния Пегас, колоните на Абритус. В небето се появи и надписът "Абритус", а като финал бе изписано посланието "Aз oбичaм Разград" с голямо сърце.

Десетминутното светлинно дрон шоу „Абритус” е създадено по поръчка на Община Разград специално за фестивала &bdquo

Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година. 

Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.

Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява

Артисти от България и Република Северна Македония се обединяват в общ театрален проект. „Разговор безкраен. Проектът: Македония“ е представление, вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между двете държави, разказват продуцентите от „Арт офис“. Премиерата е на 16 юли в „Топлоцентрала“.

Участват Мартина Троанска и Марин Джишев.

„Публичният дебат по темата за българско-македонските взаимоотношения от едната и от другата страна на границата е винаги емоционален и често засягащ чувствителни места, които провокират нестихващи спорове. Как всичко това се отразява на обикновеното ни общуване, на приятелствата, работните контакти, творческите колаборации, изобщо взаимоотношенията ни като хора и съседи? Това са само част от, на пръв поглед простите въпроси, които екипът на

Тодорова посочи някои от новите си творби, които показват социални проблеми. Две от тях са посветени на мигрантска тематика. Първата е озаглавена „Влакът на надеждата“, а втората - „Птици отлитат на запад“ по стихотворението на Недялко Йорданов „Изпроводяк“. Преобладаващ образ в картините са морските мотиви, каза тя.

Идеята за заглавието „Претворения“ идва от мисълта, че всичко е Божие творение, което ние не можем да го достигнем, допълни Тодорова. По думите човекът не може да догони вече сътвореното от Бог, но може да го претвори.

Като художник и писател открих, че двете изкуства вървят ръка за ръка, допълни Тодорова. През 2023 г. тя издава своята първа поетична книга „Тиха некнига за нечетене“, в която са включени и нейни илюстрации. Рисувам картините с една мисъл и пиша стиховете с друга, но все пак между тях протича симбиоза, разкри авторката.

Тодорова припомни, че през 2016 г. в Бургас тя представи изложба „Старомодна живопис“ с картини на социална тематика. По думите на художничката това е най-доброто експозе до момента.

„Очите ни остават поразени от разнообразието от картини. Как да ги възприемеш наведнъж и изведнъж? Трябва ти доста време, за да ги разгледаш, осмислиш и оцениш“, каза на откриването поетът Недялко Йорданов за изложбата на Нели Тодорова. Според Йорданов има няколко вида художници – артисти с един характерен художествен белег, творци с непрестанно променлив стил и графици без нито една живописна картина. „Нели Тодорова е всичко това заедно. Тя може да бъде различна от самата себе си. Може да рисува с еднаква страст и сюжетни картини, и морски пейзажи, и портрети, и графики, и акварели“, посочи поетът.  

На събитието присъстваха още заместник-кметът по култура и вероизповедания в Община Бургас Диана Саватева и председателят на Дружеството на бургаските художници Добрин Вътев.

„Претворения“ може да бъде разгледана в залата на Дружеството на бургаските художници до 10 август.  

Нели Тодорова е родена на 8 август 1979 г. в Поморие.  През 1998 г. завършва художествена паралелка в училището „Св. св.Кирил и Методий” в Бургас. Няколко години по-късно, през 2002 г. следва специалност „Графика” във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Тя се занимава основно с живопис. От 2010 г. е член на Дружеството на бургаските художници. През 2014 г. Тодорова е удостоена с наградата „Рицар на четката“ от поета Недялко Йорданов. Има множество участия в съвместни изложби и пленери от национални и международно ниво. До този момент е реализирана 15 самостоятелни изложби.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Театър на сенките „Карагьозис“ с над 500-годишна история от Гърция ще гостува на град Пазарджик, съобщиха от местната администрация. На 21-ви септември  в "Градин ...
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Във Варна започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“. В конкурсната програма ще се състезават 15 пълнометражни, 20 късометражни филма ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
След 17 години без издаден албум френско-испанският певец Ману Чао се завръща в петък с Viva Tu и своето латино звучене, съживявайки хубавите спомени на цяло едно поколение, което ...
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Тикер в 20:00 ч.
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе&ldqu ...
Начало Авансцена
6206
Авансцена

Изложбата на Нели Тодорова поставя акцент върху духовното като нравствено направление на човека

Изложбата „Претворения“ поставя акцент върху духовното като нравствено направление на човека.Експозицията представя 71 различни по стилове и тематика картини, обединени от три основни елемента – портретът, морето и социално-духовното.

| 30 Юли 2024, 20:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Изложбата на Нели Тодорова поставя акцент върху духовното като нравствено направление на човека
Изложбата на Нели Тодорова поставя акцент върху духовното като нравствено направление на човека
Снимка © БТА

Изложбата „Претворения“ поставя акцент върху духовното като нравствено направление на човека.

Експозицията представя 71 различни по стилове и тематика картини, обединени от три основни елемента – портретът, морето и социално-духовното. 

Интересното за нашата група е, че всички композираме, казаха на пресконференция в Боровец изпълнителите от Швеция и Норвегия Буге Веселтофт (пиано), Дан Берглунд (бас) и Магнус Йострьом (барабани), обединени в „Римден трио“. Тази вечер по време на Международния джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“ групата ще представи песни от най-новия си албум. 

Музикантите посочиха, че във формацията всеки дава най-доброто от себе си. Пианистът Буге Веселтофт разказа историята на триото. Искал да изпълнява типична скандинавска музика, поканил двамата си колеги да се присъединят към него и така триото се формира в 90-те години на XX век. 

Музикантите казаха, че репетират и в Швеция, и в Норвегия, но са основно в Стокхолм, „където намерим най-доброто кътче спираме и репетираме“.

От "Римден трио" посочиха, че са били наскоро в Румъния, като са участвали във фестивали. 

Две седмици след премиерата му по цял свят "Дедпул & Върколака" продължава да е лидер сред зрителския интерес и у нас. Забърканата с достатъчно пиперлив хумор история е вече с 88 127 зрители и 1 327 582 лева приходи от билетите им.

На втора позиция непоклатимо е "Аз, проклетникът 4", който е вече месец по екраните. С добавените от миналата седмица зрителите на пакостите на миньоните и новата работа на Гру са вече 147 502, а приходите от билети - 1 812 425 лева.

След тях, на трето място е "Отвътре навън 2", който пък е сред най-гледаните филми вече два месеца. Случващото се в главата на вече тийнейджърката Райли са гледали общо 175 281 зрители, а приходите са 2 153 295 лева.

Четвърта по ред е първата премиера от миналия петък - китайската анимация "Пазителя на дракони". Адаптацията на романа на Корол Уилкинсън е гледана от 4 236 зрители и има 47 086 лева при

Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.

„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.

В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор

Българската художничка Вивия Ники нарисува снежен делфин в една от преспите до Черни връх. Рисунката е с площ 320 кв. метра и е разположена на топяща се преспа много близо до върха, разказват от екипа на „Изложби с кауза“.

За работата си Вивия Ники е използвала екологични бои, които не увреждат природата. Тя носи посланието за мира и доброто. Това е поредната картина в лендарт стил - „ландшафтно изкуство“, което авторката твори у нас, отбелязват от екипа.

„След гигантските й картини на морския плаж през изминалото лято, които впечатлиха България, тази е първата върху сняг. Самото изображение на делфина в снега цели да събуди темата за опазването на околната среда. Топящия лед символизира преходността на времето и загатва за необходимостта от спешни, бързи мерки за спасение от екологична катастрофа. Делфинът ни обръща към вечните теми за мира и доброто, които трябва да

Създаването на анимационен фестивал във Варна беше едно откровение за българските артисти и зрители. Той се оказа в престижната четворка на световната анимация сред форумите в Отава, Загреб и Анси и това беше едно изключително постижение.

Това сподели проф. Анри Кулев на откриването на 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм (СФАФ) във Варна.

Той върна публиката в 70-те години на ХХ век, когато по думите му българската анимация вече има сериозна физиономия в Европа и света, намерила е собствена ниша в езоповския език и подтекста. „Филмите на Тодор Динов, Доньо Донев, Иван Веселинов, Стоян Дуков, Зденка Дойчева, Христо Топузанов създадоха българска школа в анимацията. Тогава изведнъж се почувства остра нужда от разтваряне на ограничителните капаци в студията и се усети липсата на форум. Тези хора направиха огромни усилия, за да създадат този фест

Това каза поморийската художника Нели Тодорова на откриването на „Претворения“ в Дружеството на бургаските художници в Бургас. Това е 16-ата самостоятелна изложба на авторката.

Посланието на изложбата е хората да усетят духовността като пазител на нравствените ценности, идеала и пътя, който трябва да следваме, каза Нели Тодорова. Според нея, когато човек не вярва, той деградира. Възпитанието, образованието, ценностите, обществото – всичко е размито и цари бездуховност, заяви художничката.

Журито в първото издание на Комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ обяви носителите на наградите във форума. 

Наградата за цялостен спектакъл при професионалните спектакли във фестивала е присъдена на „Първият дневник“ с режисьор Елица Костова и Павел Емилов, продукция на City Mark Art Center.

Наградата за цялостен спектакъл при непрофесионалните спектакли във форума е присъдена на „Диканка“, с режисьор Мартин Киселов и Ева Данаилова, от НАТФИЗ „Кр. Сарафов“.

Наградата за мъжка роля във фестивала е за Любомир Желев за ролята му в спектакъла „Банкови кризи и наказания“, с режисьор Теди Москов, продукция на Държавен куклен театър – Стара Загора. Наградата за женска роля е присъдена на Мая Новоселска за ролята в спектакъла „Дабъ дешил ине“, с режисьор Теди Москов, продукция на Драматично-куклен театър „Васил Друмев“. Теди Москов е носител на наградата за ре

Измина почти десетилетия от първата част на „Отвътре навън“, но филмовото време е магическо, затова главната героиня Райли духа свещичките за тринайсетия си рожден ден - точно там, където я оставиха зрителите преди девет години, коментира „Ню Йорк таймс“ по повод излизането на един от най-големите филмови хитове на настоящата година. 

Новите емоции на тийнейджърката, заедно със скобите на зъбите и пъпката на лицето, имат потенциал да привлекат – и вече привличат, достатъчно публика в кината. Всичко е наред, след звездното лято с „Барбихаймър“ през миналата година 2024 г. няма да остане без своя голям хит. 

Това лято салоните ще разчитат на анимация. 

Ако „Отвътре навън“ през 2015 г. разказваше история за тъгата и стреса в живота на децата, то сега създателите на продължението са се нагърбили с доста по-сложна задача. Филмът отново е и за деца, и за

Светлинно дрон шоу озари небето над Археологическия резерват "Абритус". Аудио-визуалният спектакъл със сто дрона беше кулминацията на фестивала на материалното и нематериално наследство „Белите нощи на Разград”.

Небето над древноримския град блесна във феерия от цветове и форми. Фигурите с различни символи и надписи, характерни за Разград, заблестяха над Археологическия резерват и бяха аплодирани от посетителите на фестивала. Hа фона на песента Ameno на Era и друга популярна класическа и рок музика дpoнoвeтe изобразиха мечове, наподобяващи тези, с които римляните са се били по нашите земи, Златния Пегас, колоните на Абритус. В небето се появи и надписът "Абритус", а като финал бе изписано посланието "Aз oбичaм Разград" с голямо сърце.

Десетминутното светлинно дрон шоу „Абритус” е създадено по поръчка на Община Разград специално за фестивала &bdquo

Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година. 

Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.

Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява

Артисти от България и Република Северна Македония се обединяват в общ театрален проект. „Разговор безкраен. Проектът: Македония“ е представление, вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между двете държави, разказват продуцентите от „Арт офис“. Премиерата е на 16 юли в „Топлоцентрала“.

Участват Мартина Троанска и Марин Джишев.

„Публичният дебат по темата за българско-македонските взаимоотношения от едната и от другата страна на границата е винаги емоционален и често засягащ чувствителни места, които провокират нестихващи спорове. Как всичко това се отразява на обикновеното ни общуване, на приятелствата, работните контакти, творческите колаборации, изобщо взаимоотношенията ни като хора и съседи? Това са само част от, на пръв поглед простите въпроси, които екипът на

Постарах се да няма повторения с предходните ми изложби, като този път, без съобразяване с различни стилистики, подбрах съвсем искрено мои работи, които лично и съкровено са ме докоснали през годините и които досега не съм показвала, каза Нели Тодорова.

Някои от картините разказват самостоятелна история, а други са циклично рисувани, обясни авторката. 

Тодорова посочи някои от новите си творби, които показват социални проблеми. Две от тях са посветени на мигрантска тематика. Първата е озаглавена „Влакът на надеждата“, а втората - „Птици отлитат на запад“ по стихотворението на Недялко Йорданов „Изпроводяк“. Преобладаващ образ в картините са морските мотиви, каза тя.

Идеята за заглавието „Претворения“ идва от мисълта, че всичко е Божие творение, което ние не можем да го достигнем, допълни Тодорова. По думите човекът не може да догони вече сътвореното от Бог, но може да го претвори.

Като художник и писател открих, че двете изкуства вървят ръка за ръка, допълни Тодорова. През 2023 г. тя издава своята първа поетична книга „Тиха некнига за нечетене“, в която са включени и нейни илюстрации. Рисувам картините с една мисъл и пиша стиховете с друга, но все пак между тях протича симбиоза, разкри авторката.

Тодорова припомни, че през 2016 г. в Бургас тя представи изложба „Старомодна живопис“ с картини на социална тематика. По думите на художничката това е най-доброто експозе до момента.

„Очите ни остават поразени от разнообразието от картини. Как да ги възприемеш наведнъж и изведнъж? Трябва ти доста време, за да ги разгледаш, осмислиш и оцениш“, каза на откриването поетът Недялко Йорданов за изложбата на Нели Тодорова. Според Йорданов има няколко вида художници – артисти с един характерен художествен белег, творци с непрестанно променлив стил и графици без нито една живописна картина. „Нели Тодорова е всичко това заедно. Тя може да бъде различна от самата себе си. Може да рисува с еднаква страст и сюжетни картини, и морски пейзажи, и портрети, и графики, и акварели“, посочи поетът.  

На събитието присъстваха още заместник-кметът по култура и вероизповедания в Община Бургас Диана Саватева и председателят на Дружеството на бургаските художници Добрин Вътев.

„Претворения“ може да бъде разгледана в залата на Дружеството на бургаските художници до 10 август.  

Нели Тодорова е родена на 8 август 1979 г. в Поморие.  През 1998 г. завършва художествена паралелка в училището „Св. св.Кирил и Методий” в Бургас. Няколко години по-късно, през 2002 г. следва специалност „Графика” във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Тя се занимава основно с живопис. От 2010 г. е член на Дружеството на бургаските художници. През 2014 г. Тодорова е удостоена с наградата „Рицар на четката“ от поета Недялко Йорданов. Има множество участия в съвместни изложби и пленери от национални и международно ниво. До този момент е реализирана 15 самостоятелни изложби.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
500-години история: Театър на сенките „Карагьозис“
Започва 42-рото издание на Фестивала на българския игрален филм „Златна роза“
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Творчески отражения
След 17 години Ману Чао се завръща с нов албум
Калейдоскоп
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.